Megtennéd, hogy pár sorban bemutatkozol?
Először is üdv mindenkinek! :) Budapesten születtem, 46 éves vagyok, végzettségemet tekintve mérnök-közgazdász, B licences jégkorong edző, négy fiúval, egy lánnyal, egy teknőssel és természetesen gyermekkori szerelmemmel, aki egyben 20 éve a feleségem és gyermekeim édesanyja. Világéletemben meghatározó volt a sport, melyek közül a focit a jégkorong váltotta föl. Húsz évet fociztam amatőr szinten és közel 10 évig labdarúgó játékvezetőként tevékenykedtem. Tizenöt éve vagyok jégkorong játékvezető.
Hogy tudtad összeegyeztetni a két sportágat?
Csak rövid ideig futott párhuzamosan a két sportág, a jégkorong fölülírta a focit az ezerarcúsága, sebessége és kihívásai miatt.
Hogyan kerültél kapcsolatba a játékvezetéssel?
Későbbi apósom, a Pest Megyei Labdarúgó Szövetségnél dolgozott, és így kerültem egy játékvezetői tanfolyamra, ahol tanáraim között Puhl Sándortól és Vágner Lászlótól tanultam a játékvezetést. Ezt követően, baráti körben elkezdtünk hokizni és megépítettük az első saját jégpályánkat a XII. kerületben, a Normafához közel, majd később, a jelenleg is üzemelő Budai Jégpályát (Jégkert) a Széna Téren. Ha már a jéggel kapcsolatba kerültem, indíttatást éreztem, hogy a jégkorong játékvezetést is kipróbáljam. Ekkor már, évek óta vezetőbíróként tevékenykedtem a fociban, de a jégkorong sokoldalúsága magával ragadott.
Mivel foglalkozol a játékvezetés mellett?
A Jégkert jégpályát (fedett kisméretű jégpálya), valamint a Jégkert Sportegyesületet vezetem, ahol mint edző is tevékenykedem U8, U10 korosztályban. Szezonunk 8 hónapig tart, a nyári időszakban próbálok minél több időt tölteni népes családommal. A jég teljes mértékben körbeveszi az életemet, abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a munkám egyben a hobbim is.
Ha ki kellene emelni meghatározó pillanatokat, akkor mik volnának azok?
Lipton Kupa döntőt fújtunk kezdő játékvezetőként, Németh Marcival, 15 évvel ezelőtt a műjégen. Ez volt az első hivatalos bemutatkozásunk, mint a Shell játékvezető iskola növendékei. Kevesebb, mint két év múlva, első OB I vezetőbírói mérkőzésem elevenen megmaradt (Dunaújváros - Volán), amin Vargyas Laci hosszabbításos góljával nyert a DAB. A lelátón Kovács Balázs és Nagy Attila szurkolt nekem.
A 2013-as Mol-liga döntő Dab - Csíkszereda utolsó mérkőzése Csíkszeredán nagy élmény volt.
Még számtalan élményt tudnék felsorolni, de a közelmúltbeli, 2017-es jótékonysági telt házas Fradi - UTE mérkőzés a Tüskecsarnokban nagy élmény volt.
Mi volt az eddigi legnehezebb pillanatod játékvezetőként?
Jégkorong játékvezetőként már nem volt ilyen, viszont futball játékvezetőként átestem a legnehezebb pillanatokon, mikor egy félbeszakadt mérkőzésről, rohamrendőri közreműködéssel hagytam el a helyszínt.
A fegyelmi bizottság tagja vagy. Milyen plusz teendőket jelent ez számodra? Hogy néz ki egy napod?
Több, mint öt éve működik eredeti és jelenlegi felállásában az MJJE Fegyelmi Bizottsága. A most is hatályos etikai kódexünk kidolgozásával kezdtük el a munkát. Szerencsére az évek folyamán a kivizsgálandó esetek száma csökken és reméljük, hogy ez a tendencia megmarad, de körülbelül 30-40 esetet kell kivizsgálnunk egy szezonban. Sokszor a fegyelmi eljárás nem is indul el, de a körülményeket minden esetben körbejárjuk, az érintett felektől tájékozódunk. Nem az a célunk, hogy “bíróságosdit” játszunk, hanem hogy a játékvezetők egyre népesebb csapatának egységes, elfogadott és kontrollálható magatartás mintával szolgáljunk.
Mi tartja fent évek óta a motiváltságodat a játékvezetés irányába?
A kezdetektől mind a mai napig a játék szeretete, a korrekt körülmények, a tiszta és sportszerű játék megőrzésének szolgálata a jégen. Kiemelném a sport iránti alázatot, mely minden egyes mérkőzésre való felkészülésnél és a mérkőzés teljes egészén végig kell, hogy kövessen egy játékvezetőt, legyen szó akár új, vagy rutinos játékvezetőről. Fontosnak tartom, hogy egy mérkőzés és szezon alatt folyamatosan monitorozzam, figyeljem magam, ezáltal és a kollégák jelzései alapján tisztában legyek az erényeimmel és a javítandó területeimmel. Úgy gondolom, hogy ez a fejlődésnek az egyik útja lehet, aminek sosincs vége, ami mindig fönt tartja a motivációmat.
Egyszerűen jól érzem magam, mikor mérkőzést vezetek a játékvezetői társaimmal, és egyelőre nem múlik el. Remélem ezt az érzést sok játékvezető megtapasztalja. :)
Szabadidős tevékenységek? Mit csinálsz szívesen a játékvezetésen túl?
A szeles vízisport a második nagy szerelmem, szörfözöm és vitorlázom, néhány évtizede. Mellettük szívesen horgászom, síelek a gyerekekkel, barátokkal, és 30 éve a tarokk kártyajátékot is űzöm baráti körben.