Megtennéd, hogy pár sorban bemutatkozol?

Pallós Péter Márk vagyok, 2001. májusában születtem, Szegeden. Jelenleg a Goodwill Pharma Szegedi Vízmű SC OB II-es csapatában játszom és a tavalyi szezon eleje óta tevékenykedem játékvezetőként. Ami a tanulmányaimat illeti, az SZTE Ságvári Endre Gyakorló Gimnáziumának biológia-fizika-kémia szakának végzős osztályába járok. A jövőre vonatkozó terveim között pedig a fogorvostudományi egyetem szerepel.

 

Hogy tudod összeegyeztetni a játékvezetést a munkahelyeddel/sulival?

Ebben az évben, közeledve az érettségi felé, valószínűleg egyre több felkészülést és időt fog igényelni a suli, de előre tervezéssel és megfelelő időbeosztással szerintem megfelelően fog működni a dolog a játékvezetés mellett, ahogy eddig is történt.

 

 

Honnan jött a jégkorong iránti érdeklődésed?

Mielőtt belekezdetem volna a jégkorongba, több éven át úsztam, melyet nem szerettem annyira. Az ötlet, hogy próbáljam ki magam egy jégkorongos edzésen az édesapámtól jött, aki korábban éveken át játszott Szabadka jégkorongcsapatában az akkori jugoszláv bajnokságban, majd később a szegedi felnőtt csapatban is. Mindez 9 éve történt és azóta se bántam meg, hogy akkor hallgattam rá. 😊

 

Milyen csapatokban játszottál?

Ezalatt a 9 év alatt végig Szegeden játszottam az U12-es korosztálytól egészen az U18-ig, majd tavaly december óta az OB II-es csapatban.

 

Miért döntöttél úgy, hogy játékvezető leszel?

Mielőtt elkezdtem volna az MJSZ által előírt kötelező alapszintű szabályismereti képzést a tavalyi szezonom előtt, volt pár alkalmam kipróbálnom magam kisebb hazai rendezésű U8-as és U10-es tornákon bíróként és már akkor nagyon magával ragadott az egész élethelyzet, hogy nem játékosként vagyok részese egy mérkőzésnek, hanem egy teljesen más oldalról tekinthettem bele a jégkorongba. A klub vezetése is ösztönzött, hogy végezzem el a teljes képzést, tegyek vizsgát és legyek játékvezető. Így az alapképzésekre már úgy mentem el, hogy tudtam, minél magasabb szintre szeretnék eljutni a játékvezetésben.

 

 

Ha ki kellene emelni meghatározó momentumokat az eddigi karrieredből, akkor mik volnának azok?

Az első ilyen momentum már rögtön a második meccsem volt, ugyanis az első U14-es mérkőzésem után egy OB II-est fújtam vonalbíróként. A meccs előtti izgalom hamar elmúlt, hála az akkori mentoromnak, Kis-Király Barnának, és a másik kollégának, Nedeljkovic Ivánnak. Ez a mérkőzés nagy löketet és elszántságot adott a szezonra, illetve maga a játékvezetés iránt.  Barna és Ivan is egész szezon alatt segített mindenben, de hasonlóképp említhetem Abonyi Attilát, Wolf Lászlót, Maslac Michaelt és Ambrus Andrást egyaránt, akik minden közös mérkőzésen tudtak valami újat és hasznosat mondani és ez nagyban elősegítette a fejlődésem.

 

Mi tartja fent a motiváltságodat a játékvezetés irányába?

Itt is korábbi mentoromat, Kis-Király Barnát tudom első sorban említeni, mivel már tavaly, az első szezonom alatt láttam az Ő példáján, hogy milyen szintre lehet jutni a játékvezetésben. Az Ő kemény munkájához hasonlóan, tavaly óta én is igyekszem minél több energiát belefektetni a játékvezetésbe, mert már most is tapasztalom, hogy ez egyre nagyobb szintre juttat és hogy a rászánt munka és idő megtérül.

 

 

Fiatalon kezdted a játékvezetést. Milyen tanácsokat adnál a mai fiatalok számára, kik még csak ezután fognak bekerülni a játékvezetés világába? Szerinted mire érdemes leginkább felkészülnie annak, ki napjainkban sípot ragad?

Véleményem szerint a legfontosabb, amire készülni kell, az a felelősség, amivel ez az egész munka jár.  Egyrészt ez elsődlegesen azt jelenti, hogy rengeteg minden múlhat egy játékvezetőn és annak hozzáállásán a mérkőzés közben, de pont emiatt rengeteg minden más is származik ebből. Nem lehet félvállról venni semmilyen mérkőzést, akár U8, akár U21.  Ha a honlapon elfogadtunk egy mérkőzést, arra felelősségteljesen készülni kell, mind fejben, mind fizikálisan, hogy azt, amit a csapatok és maga a játék elvár tőlünk teljesíteni tudjuk. Máskülönben élvezni sem fogjuk a játékvezetést, ha felkészületlenül, vagy fáradtan, idegesen próbálunk meg meccset vezetni, és az elvárt tiszteletet sem fogjuk megkapni, sem a játékosoktól, sem az edzőktől. Ha valaki szereti azt, amit csinál és megfelelően készül a megmérettetésekre, az könnyedén leküzdi az elé kerülő akadályokat. 😊

 

A 2019/20-as szezon ösztöndíj programjának egyik nyertese vagy. Milyen plusz tevékenységet jelent mindez számodra?

Nagyon örültem annak, hogy a vezetőség megszavazta nekem a bizalmat ezzel a pályázattal, és ezt a lehetőséget igyekszem a belefektetett munkával kellőképpen kihasználni. Két kezdő szegedi játékvezetőt kaptam magam mellé, mint mentoráltakat, az ő meccseiket részletesen elemzem és igyekszem minden segítséget megadni nekik, pont úgy, ahogy azt én kaptam tavaly a kollégáimtól. Emellett külön feladatokat is kapunk havi szinten, mi ösztöndíjasok. Videó és meccselemzéseket kell készítsünk és ezek a saját fejlődésünk is nagyban elősegítik.

 

 

Kitűzött célok a következő szezonra, illetve hosszabb távra?

Ebben a szezonban egyre több budapesti kiírásom van, ezekre szeretnék lehetőleg mindre elmenni. Igyekszem minél jobban összeegyeztetni a játékvezetést az egyre közelgő érettségivel. Emellett a tavalyihoz hasonlóan szeretnék meccsről meccsre jobban teljesíteni és a hibáimon, hiányosságaimon javítani. Hosszabb távon pedig elsődleges cél az Erste Liga stábjába való bekerülés, majd ezután, következő lépcsőként a nemzetközi szint. Illetve majd a későbbiekben a kellő mérkőzésszám és tapasztalat mellett, kipróbálnám magam vezetőbíróként is. 😊

 

Szabadidős tevékenységek? Mit csinálsz szívesen a játékvezetésen túl?

Mostanában a jégkorong és a tanulás teszi ki mindennapjaim jelentős részét, amit persze korántsem bánok. Viszont, ahogyan időm engedi, szeretek eljárni a barátaimmal focizni, illetve főként az iskolán keresztül gyakran neveznek futó és atlétikaversenyekre is, melyeken szívesen veszek részt.