Az MJJE tagjainak nem kell bemutatnunk téged, de pár sorban mesélnél magadról azok számára, kik nem ismernek? Mivel foglalkozol?

Köszönöm a kérdést, örülök, hogy elindul egy ilyen sorozat, ahol bemutatjuk az egyesület tagjait, hogy mindenki jobban megismerhesse a másikat. Eredendően a Corvinus Egyetemen végeztem pénzügy szakon, biztosításmatematikusként, mellette megcsináltam a sportmenedzseri képzést is, valamint a TF-n szereztem egy B licences edzői diplomát. Korábban dolgoztam az utánpótlás és felnőtt válogatottak mellett, jelenleg az érdi és az óbudai utánpótlás klub munkáját segítem a játékvezetői egyesületben végzett munka mellett.

 

Milyen főbb tevékenységeid vannak az érdi és az óbudai utánpótlás kluboknál? Esetleg találkozhatnak veled játékvezetői társaink a palánk túloldalán, a kispadon?

Mindkét klub még fiatal a magyar jégkorongban, ugyanakkor óriási lehetőségeket rejtegetnek. Saját pályával és kiszolgáló létesítményekkel rendelkeznek, a nyári hónapokban mindkét létesítményt használják a profi jégkorongozók a felkészülésükhöz. Óbuda Budapest második legnagyobb kerülete, Érd pedig az agglomeráció legnagyobb városa, összesen közel 250.000 ember él a két környéken, ha innen minél több fiatalt és családját mozgásra tudunk bírni, már sikeresek lehetünk. A kluboknál a szervezeti működés kialakításában, kiépítésében veszek részt. Nem dolgozom korosztályos csapattal, így kollégákkal maximum a büfében tudunk majd összefutni. Persze, ahogy eddig is, ha valamelyik pályán tudunk jó lehetőséget biztosítani a kollégáknak, akkor ezt jelezni is fogom. Érden már Karácsonykor volt egy bírói hokimeccs, illetve Óbudán tartottuk az új játékvezetők korcsolyázó felmérését júniusban. 

 

Mikor kezdtél jégkorongozni? Mely csapatoknál játszottál?

Játékos pályafutásomat 1993-ban kezdtem a MAC színeiben és azóta is csak ott játszottam igazolt játékosként.

 

Jelenleg a MAC melyik csapatában játszol? Játékvezetőként van időd mérkőzéseken is játszani?

Igen, van a MAC is, ahol az OBII-es csapatban játszom, ez a csapat tényleg arról szól, hogy lemegyünk és játszunk egy jót, persze a bajnokság mindig kiélezett, ha van időm, akkor igyekszem a bajnoki mérkőzéseken is pályára lépni, de itt tényleg nem az eredmény a legfontosabb számunkra, hanem az, hogy jól érezzük magunkat. 

 

Mikor kezdted a játékvezetést, miért döntöttél mellette?

A játékvezetést a 2003/2004-es szezonban kezdtem el, már akkor is kiváló szakemberek tartották a játékosok részére a kötelező képzést, először ott merült fel a gondolat bennem, hogy ezt ki kellene próbálni. Incze Miki fújt már akkor is sok meccset nekünk és végül miatta kezdtem bele én is a játékvezetésbe, ezúton is köszönöm neki a motiválást és a segítséget!

 

Mi volt a legnehezebb pillanat? Volt olyan, mikor úgy gondoltad abbahagyod?

A nehéz helyett inkább azt mondanám, hogy voltak kihívások, de ezeket inkább jó szervezéssel megpróbáltam összehangolni, hogy minden megoldódjon. Gondolok itt arra, amikor nekem meccset kellett fújnom, a válogatottnak pedig játszania kellett. Az abbahagyás gondolata sose merült fel bennem, mert nem munkaként gondolok a játékvezetésre, hanem "hobbi"-ként, azért megyek meccset fújni, hogy jó dolgok történjenek. Szerencsés vagyok, hogy ebben a közegben lehetek, ilyen emberekkel és azt csinálhatom, amit szeretek.

 

Mire vagy a legbüszkébb, amit az eddigi játékvezetői karriered során elértél?

Szakmai részről büszke vagyok az eddigi hazai, IIHF, EBEL, CHL meccseimre, ugyanakkor óriási elismerés számomra, hogy a tagságtól háromszor is megkaptam a közösségi díjat.

 

Mint elnökségi tag, milyen egyéb teendőid vannak? Hogyan néz ki egy napod?

Az elnökség tagjaival a megfelelő csatornákon napi szintű kapcsolatban vagyunk, bármilyen ötlet, probléma felvetődik, akkor azt egyből bedobjuk a közösbe és dolgozunk a megoldáson, a játékvezetői egyesület fejlesztésén, legyen ez szakmai vagy nem szakmai dolog. A napom rugalmas, igyekszem összehangolni a különböző feladatokat és fontossági sorrendben megoldani.

 

Mi a helyzet a kiírásokkal? Naponta mennyi időt vesz igénybe, illetve mennyire stresszes meló, mire minden meccsre elkészíted a kiírásokat?

A kiírás mindig nagyobb lélegzetvételt igényel, mert sok szempontot kell figyelembe venni, ideértve a szakmai és emberi tényezőket is. Sokszor szeretnék jó előre dolgozni, de rajtam, rajtunk kívül álló okokból nem mindig sikerül. Nem élem meg stresszként, a többség jól használja a különböző kommunikációs felületeket, a meccs piactér is sok esetben segítséget nyújt. A legnagyobb bajom azzal van, ha eltervezünk valamit, kiírjuk, az illető sokáig lebegteti, majd lemondja, mert "jah, bocsi nem vettem ki szabit". De ezt is úgy fogom fel, hogy oké, semmi gond, ezzel adtál másnak egy jó lehetőséget, jelentkező pedig mindig akad.

 

Tapasztalataid alapján mire érdemes felkészülnie annak, ki ütő helyett a sípot választja? Milyen tanácsokat adnál első körben?

Első sorban azt, hogy ne dobja el az ütőt, játsszon még és élvezze egy kicsit a játékot magát. Ha pedig a sípot választja, akkor ott is ez legyen az első szempont, ha élvezettel, szenvedéllyel csinálsz valamit, akkor előbb utóbb az eredmények is jönni fognak, ha görcsölsz és állandóan csak megfelelni akarsz, előbb utóbb el fog menni a kedved tőle. Szóval első körben annyit mondok, figyelj, tanulj, hallgass a tapasztaltabb kollégákra és élvezd a játékot! Ne félj kérdezni!

 

Szabadidős tevékenységek, hobbik?

Szabadidő és a hobbi - a játékvezetés sokat elvesz ebből és más hobbikból, de hosszú távon úgy érzem nem baj, hogy így alakultak a dolgok. Persze én is szeretek koncertre járni, barátokkal sörözni, vagy csak a feleségemmel elmenni vacsorázni egyet. A szerencsés dolog ebben, hogy könnyű mindegyiket összekötni a játékvezetéssel :)

 

Tervek az elkövetkezendő szezonra?

Egyesületi szempontból sok újítást szeretnénk már az edzőtábortól kezdve bevezetni, ami mind-mind a jobb és hatékonyabb működést segíti elő. Játékvezetőként minden sorozatban szeretnék döntőt fújni, de legalább a rájátszásba kerülni. Magánemberként pedig még több időt tölteni a feleségemmel, a barátaimmal és befejezni a tanulmányaimat a Testnevelési Egyetemen.