Megtennéd, hogy pár sorban bemutatkozol?

Soós Dánielnek hívnak, van egy gyönyörű barátnőm és egy kutyánk, akikkel Budapesten élünk együtt. Idén töltöttem a 28. életévemet, 178 cm magas vagyok és 88 kg. Síp fogásom balos. A karjelzéseim jobbosak. Viccet félretéve, idén fogom kezdeni a 11. szezonomat, mint játékvezető. A Jégkertben dolgozom, ahol nem mellesleg edzősködöm is U8 és U10 korosztályokban. Jelenleg tanulok a Testnevelési Egyetem jégkorong szakedzői tanfolyamán.

 

Hogy jött a játékvezetés? Nem gondolkodtál, hogy játékosként tovább folytasd?

Ez a kérdés számtalanszor merült fel bennem is, de anno családi okok miatt 11 évesen az aktív játékot abba kellett hagynom, viszont szerencsére Édesapám jóvoltából a jégkorongtól nem szakadtam el. Apukám mindenképp szeretett volna ebben a közegben maradni, ezért jelentkezett játékvezetőnek. Elvégezte a képzést és már csatasorba is állt. 14 évesen elvégeztem a versenybírói tanfolyamot és igaz, hogy a pályán kívül, de én is visszacsöppentem. Egy évvel később elkísértem Erdélybe egy túrára a játékvezetőket(apukám is fújni ment), ahol az akkori elnök nekem szegezte a kérdést, hogy ugyan miért nem vagyok még játékvezető?! De nem álltam kötélnek. Bő fél év múlva, édesapám jött elő újra a témával, amire már igent mondtam és 2008. február 2-án lefújtam az első mérkőzésemet a Kisstadionban (ami még nyitott volt). A mai napig emlékszem, egy U16-os MAC-Pécs meccs volt, Bellus Laci bá volt középen és apukámmal vonalaztam. Innentől kezdve nem volt megállás. 

 

Fiatalon kezdted a játékvezetést. Milyen tanácsokat adnál a mai fiatalok számára, kik még csak ezután fognak bekerülni a játékvezetés világába? Szerinted mire érdemes leginkább felkészülnie annak, ki napjainkban sípot ragad az ütő helyett?

A hoki jártasság nagyon fontos. Nem elég látni a hokit érteni is kell! A mai jégkorong már sokkal több, mint pár évvel ezelőtt. Számtalan esetben a játék irányítása, menedzselése, lekommunikálása adott szituációknak sokkal fontosabb. Természetesen a háttértudásra, és elvégzett munkára is szükség van. Értem ezalatt a hibátlan szabályismeretet, a jó verbális és nonverbális kommunikációs készséget, a megfelelő fizikai állapotot. Azt gondolom, hogy az utóbb felsoroltak alap kellékek egy jó játékvezető eszköztárában. A jó korcsolyázótudást nem említettem, hiszen az olyan, mint az oxigén. Gondoljunk csak bele, hány olyan szituáció van, amikor hátrafelé korizva kell gyorsabbnak lennünk egy előre fele korcsolyázó játékossal szemben!

 

Fiatalabb kollégák körében az örök kérdések egyike, hogy mikorra juthat el valaki egy Erste Liga mérkőzésig? Szerinted mennyi idő kell, milyen és mennyi áldozattal jár mindez?

A lehetőség mindenki számára adott, a kérdés az, hogy él vele az illető vagy sem. Természetesen az utat ki kell járni. A tapasztalatot csak úgy szerzed meg, ha átéled a jégen a helyzeteket. De azt gondolom, hogy minden csak az adott illetőn múlik. Megfelelő hozzáállással és energiabefektetéssel elérhető. Nem szeretnék számokba bocsátkozni, hogy mennyi idő vagy mennyi lefújt meccs kell hozzá. Ilyen adataim nincsenek. De ahogyan egy junior korú játékost játszatnak, a 4. sorban majd szépen lépked feljebb, amíg meghatározó játékos nem lesz. Úgy ez igaz a játékvezetőkre is.

 

Egyre több olyan játékvezető van ma Magyarországon, ki nem csak idehaza, de külföldön is lehetőségeket kap és sikereket ér el. Te hogyan látod a magyar játékvezetők jövőjét?

Azt gondolom, hogy ezek a lehetőségek, anélkül, hogy Magyar csapat, csapatok ne játszanának külföldön, nem jöhettek volna létre. De ahhoz, hogy ott is maradj teljesíteni kell. Arról nem is beszélve, hogy az adott bajnokság hazai játékvezetőinél jobbnak kell lenni, ahhoz hogy ott is tartsanak és visszahívjanak. Lásd EBEL, ami egy profi liga fix játékvezetői karral. Ha nem nyújtasz átlagon felülit, kiegyensúlyozottan mérkőzésről mérkőzésre, akkor nem hívnak vissza a következő szezonban. 

 

Ha ki kellene emelni három meghatározó momentumot a karrieredből, akkor mik volnának azok?

Nehéz és lehetetlen kiemelni 3 meghatározó momentumot, mert annál több van szerencsére. Rengeteg pozitívat kaptam ettől a sporttól.

Az első OB I-es mérkőzésem 2008. December 5-én Miskolc-Csíkszereda, Halassy Gyuri középen és Kincses Gergővel vonalazhattam.

2010. december. 12-én egy FTC-UTE mérkőzésen a MOL Ligában Babic Vladó mellett édesapámmal együtt vonalazhattunk! Kevés apa-fia páros működött közre együtt első osztályú mérkőzésen, talán Isten nyugosztalja Id. Sós Zoli bá fiával Ifj. Sós Zolival.

Válogatott mérkőzések (HUN-USA, HUN-SWE, HUN-RUS, HUN-CAN)

Fújhattam Szlovák Tipsport Liga döntőt, ahol a Besztercebányában játszott utolsó szezonjában Michal HANDZUS

Tavalyi szezonomban szintén a Szlovák Tipsport Ligában Ladislav Nagynak fújhattam, aki a Kassa színeiben játszott. Volt szerencsém beszélni is vele egy mérkőzés folyamán, ahol megvitattuk, hogy gyerekkoromban vele játszottam playstationön és most itt állok mellette a jégen.

De említhetném a 2016-2017-es szezon Kontinentális Kupa döntőjét, ahol fújtam. Itt találkoztam Brian McGrattannel a pályán, aki kicsit is jártas az NHL-ben az tudja, hogy ki ő.

 

Volt olyan pillanatod, mikor legszívesebben hagytad  volna az egészet?

Soha nem éreztem ilyet és remélem, hogy ez így is marad. A sport tele van kudarccal és sikerrel. A kulcs pedig az, hogy a kudarcból mennyit tudsz tanulni.

 

Mi motivál téged, mint játékvezetőt?

Az állandó megújulás, az új trendek beépítése a hazai jégkorongba. A folyamatos fejlődés lehetősége és a megszerzett tudás továbbadása. Nehezen vagyok képes beletörődni dolgokba, ha látom, hogy valami lehetne jobb és jobb, akkor azért foggal körömmel ragaszkodom. 

 

Mint elnökségi tag, milyen egyéb feladataid vannak? Hogyan néz ki egy átlagos napod?

Ez egy teljesen új szerepkör számomra. Eddig döntéseket hoztak értünk, most pedig döntéseket hozunk másokért. Felelősséggel jár és állandó készenléttel. 

Az elnökségen belül az Utánpótlás bizottság vezetője lettem. Ez nem újdonság számomra, eddig is a bizottságban tevékenykedtem. Szeretnénk egy még komplexebb és átláthatóbb rendszert kialakítani a jövő generációiért. 

Emellett tagja vagyok, az Oktatás és képzés munkacsoportnak.

Illetve az Inline bizottságot vezetem, ami természetesen a nyári időszakra vonatkozik. Igyekszem nyáron is lehetőséget biztosítani a játékvezetésre.

Továbbá próbálok minél több közös programlehetőséget biztosítani a tagjainknak. Ezen a kereten belül szeretnék kialakítani egy olyan programsorozatot, ami minden régiónkat érinti. De erről egyenlőre ennyit mondanék.

 

Tervek az elkövetkezendő szezonra?

A fentebb említett dolgokat szeretném kialakítani és fejleszteni. Szeretném mindenkiből kihozni a maximumot.

Ami pedig a saját karrieremet érinti. Mindent megteszek azért, hogy eljuthassak egy A csoportos világbajnokságra. Nagyon sok minden kell hozzá, ez egy komplex dolog, de szerencsére a megfelelő emberek segítenek benne és hiszem, hogy ez nem egy elérhetetlen álom. A hazai bajnokságokban továbbra is szeretnék minél többet közreműködni vezetőbíróként. Ha minden jól megy az EBEL-ből lehetőséget kapok az AHL-ben vezetőbíróként és ha sikerül helyt állnom, akkor idővel szeretnék bekerülni az EBEL vezetőbírói csapatába is. Ezek mellett célom, hogy a Szlovák TipSport Ligában továbbra is vezethessek mérkőzéseket.

 

Úgy néz ki, hogy lehetőséget kapsz az AHL-ben? Mesélhetsz róla bővebben, vagy egyelőre titoktartás kötelez?

8 szezont eltöltöttem vonalbíróként az EBEL-ben. Miközben 3 szezon óta a hazai bajnokságban vezetőbíróként működök közre, emellett 1 szezont a Szlovák TipSport Ligában is eltöltöttem. Ezek után megkérdeztem a kinti vezetőséget, hogy lenne-e lehetőségem ott is váltani. Ők pedig zöld utat adtak egy try out formában első körben az AHL-ben.