Megtennéd, hogy pár sorban bemutatkozol?
1978-ban születtem Budapesten, itt élek és éltem mindig. Egy feleségem és két gyermekem van. A kisfiam 6 éves, kislányom hamarosan 3 éves lesz. Mindketten mostanság barátkoznak a jégkoronggal.
Iskoláim befejezése után 14 évet dolgoztam egy vezető telekommunikációs cégnél. Pillanatnyilag a Magyar Jégkorong Szövetség alkalmazottja vagyok.
Mivel foglalkozol a játékvezetés mellett?
A Magyar Jégkorong Szövetség és az Erste Liga Fegyelmi Bizottságának vagyok a titkára.
A videós esetelemzések és mérkőzés összefoglalók is az én kezeim közül kerülnek ki.
Emellett videógyártási utómunkákkal foglalkozom.
Szezon közben hogyan néz ki egy napod? Mennyi időt vesz igénybe összeállítani a videós elemzéseket, összefoglalókat?
Egy átlagos nap az előző napi mérkőzések monitorozásával kezdődik. A fegyelmi ügyek elsőbbséget élveznek, a feszített versenynaptár miatt mielőbb publikálni kell a határozatokat, így szabálytalanságokról beérkezett anyagokat és felvételeket mielőbb górcső alá vesszük.
Egy Erste Liga mérkőzés gólösszefoglalója átlagosan másfél óra alatt készül el. Egy 4 vagy 5 mérkőzéses játéknapon gyakran már a mérkőzést követő órákban elkezdődik vele a munka, ami nem ritkán az éjszakába nyúlik és reggel folytatódik, hogy másnap délelőtt a szurkolók már láthassák csapatuk góljait. Ilyenkor jobban örülök egy-egy 2-1-es eredménynek, mint a 7-6-osnak.
Emellett gyakran ezzel párhuzamosan készítem azokat az klippeket, amikből végül egy fegyelmi határozat mellé szabálymagyarázat, vagy játékvezetői elemzés, oktatási anyag készül.
Sok ilyen eset van?
Rengeteg.
Minden MJSZ utánpótlás, felnőtt és Liga mérkőzésre vetítve közel 400 fegyelmi eljárás indul évente, ezek mindegyikéről készül videókivágás. Ez nyújtja az alapot a fegyelmi bizottságok tagjainak a határozathozatalhoz.
A tavalyi szezonban a Játékvezetés részére több, mint 800 szabálytalanság, tilos felszabadítás, les, stb. került kivágásra, elemzésre. Ezeket az eseteket az érintett játékvezetőkkel megbeszélik az illetékesek, amivel megerősítik őket a döntéseikben, tisztáznak egy-egy szabályt, vagy fejlesztik a tudásszintet.
Hogy tudod összeegyeztetni a játékvezetést a munkahelyeddel?
Elég nagy az átfedés. A játékvezetés jellemzően hétvégi elfoglaltságot jelent, utánpótlás mérkőzéseket vezetek.
Honnan jött a jégkorong iránti érdeklődésed?
Sportoló családól származom nem nagyon volt választásom, beleszülettem. Édesapám jégkorongozott a BVSC és a Székesfehérvári Alba Volán színeiben. Ami másnak a gyerekszoba volt, az nekem a Raktár utca, a Millenáris, a BS alagsora és centerpályája, öltözői és folyosói voltak.
Mióta korongozol, milyen csapatokban játszottál?
Az első lépések korcsolyában Székesfehérváron történtek 80-as évek elején. Az alapokat Budapesten Kovács Zoltántól (aki jelenleg is a MJSZ szakmai alelnöke) tanultam a Ferencváros színeiben.
Megszámlálhatatlan Kisstadion-beli év után egy év OB II következett a MAC Népstadionban, majd az UTE csapatából nyugdíjaztam magam 1999-ben. Több alkalommal voltam korosztályos válogatott. Jártam ifjúsági Európa és junior világbajnokságokon, ám idővel be kellett látnom, hogy hosszú távon nem lehetek stabil tagja felnőtt csapatnak.
Miért döntöttél úgy, hogy játékvezető leszel?
A jégkorong befejezésével kissé eltávolodtam a sporttól. A televízióban, alkalmanként a pályán azért meg-meg néztem mérkőzéseket. A feleségemet rendkívül bosszantotta, hogy kritikusan viszonyultam a játékvezetéshez, és a fotelből, lelátóról mindent jobban tudtam, mint mindenki más ott a jégen. Gyakorlatilag ő jelentkezett a nevemben játékvezetői képzésre. Nem volt választásom Ennek már 8 éve.
Ha ki kellene emelni meghatározó momentumokat az eddigi karrieredből, akkor mik volnának azok?
Talán kissé túltolt „peace love unity” de én a nagy egészet nézem. Ha van egy fiatal vagy kezdő kolléga, és a mérkőzés szünetében átbeszélünk egy esetet, korongbedobást vagy helyezkedést, és a következő harmadban ezeket leköveti és magáévá teszi, nagyobb élményt jelent nekem, mint egy teltházas eseményen játékot vezetni. Ezek az apró átadások lehet, csak 10 év múlva, de ott lehetnek egy IIHF világbajnokságon egy bedobásban vagy egy ítéletben.
Mi volt a legnehezebb pillanatod az eddigi karriered során?
Általánosítanom kell. Rengeteg olyan eset volt, aminél lehetett/kellett volna más döntést hozni. Ezeket alapvetően nem éltem meg kudarcként egy lehetőséget láttam mindegyikben, hogy egy jobb helyzetfelismeréssel vagy helyezkedéssel törekedjek a tökéletesebbre. Tavaly volt egy idegbecsípődés a derekamban, majdnem 2 hónapot nem mehettem jégre. Azt nehezen éltem meg.
Mi tartja fent évek óta a motiváltságodat a játékvezetés irányába?
Játékvezetőként hatalmas a felelősség, és ez eleve kihívás. Csapatok, egyének, edzők rengeteg időt és energiát tesznek a mérkőzésekbe, bajnokságokba. Ezt tiszteletben kell tartanunk. Tisztában kell lenni az elméleti és fizikai korlátokkal, és a realitások talaján állni. Én nem fogok válogatott mérkőzéseket és Erste Liga döntőket vezetni. Folyamatosan gyorsul a játék, van egy szint, amit 40 évesen már nehezebb lekövetni és ez az összkép rovására mehet. Kicsi, de reális célokat tűzök ki magam elé, ezek motiválnak.
Szeretem a sportot és a gyerekeket. Ugyanazt az örömet okozza egy U8-as torna, és egy U20-as mérkőzés. Mindegyikben más a kihívás. Előbbiben a játék megszerettetése a gyerekekkel, utóbbiban hogy utolérjem a 20 évest :)
Mit üzennél a mai fiataloknak, kik erre a pályára terveznek?
Mindenképpen ki kell próbálni. Lehet klisé, de tényleg három csapat van a jégen.
Elképzelhető, hogy csakúgy, mint egy jó játékosból nem feltétlenül lesz jó edző, egy kiváló játékosból sem feltétlenül lesz kiváló játékvezető. Ez természetesen fordítva is megállhat, nincsen rá sablon. De egy oka mindig lesz, miért legyél játékvezető: nálad közelebbről senki nemfog mérkőzést nézni, még a klub tulajdonos sem :)
Tapasztalataid alapján hogyan látod a mai fiatalok helyzetét? Szerinted milyen reális célt tűzhet ki magának egy fiatal magyar játékvezető?
Az utóbbi években, egyre több fiatal jelentkezik képzésre. Hatalmas lehetőséget látok a mostani helyzetükben. A legfelső bajnokságok egyre erősebbek, a cél nem került messzebb, csak többet kell dolgozni érte. Mindenkinek a saját céljai után kell menni. Azt gondolom a fiatal kollégáknak az Erste Liga, de akár külföld, vagy egy IIHF logo a mezén, alapvető célnak kell legyen.
Rengeteg a mérkőzés, lehet rajtuk fejlődni a lehetőség adott élni kell vele. Sok tapasztalt kolléga van, akikhez bárki bizalommal fordulhat.
Szabadidős tevékenységek? Mit csinálsz szívesen a játékvezetésen túl?
A feleségemmel nagy sci-fi rajongók vagyunk, rengeteg sorozatot követünk, nézünk. Szeretek változatos és tartalmas programokat szervezni a családomnak. Szeretek csapatsportokat nézni, kiemelten a jégkorongot.
Szerencsésnek mondhatom magam, hiszen részben a munkám a hobbim és a kollégáim a barátaim.
Kedvenc sorozatok?
A teljesség igénye nélkül: Expanse, ST Discovery, Altered Carbon, Black Mirror, The 100.